İNŞAAT

Olive, betonarme kirişli plak döşeme sistemi ile inşa edilmiştir. Statik ve zemin hesapları ülkemizde yürürlükte olan Türk Standartları ve Deprem Yönetmeliği dikkate alınarak, 1. deprem kuşağı parametrelerine göre hesaplanmıştır.

DIŞ CEPHE

Binanın giydirme cephesi ARCORA (Fransa) firması tarafından projelendirilmiştir. Doğramalar FENİŞ SİSTEM Giydirme Cephe firması tarafından yapılmıştır. Cephe sistemi olarak zemin ve asma katlarda stick cephe, diğer katlarda panel cephe uygulanmıştır. Panel cephede SUNGUARD NEUTRAL PLUS 60, Stick Cephede CLIMAGUARD N, yüksek ışık geçirgenliğine sahip, ısı yalıtımlı camlar kullanılmıştır.

MEKANİK

Binada her kat için belirlenen kapasitelere uygun olarak ısıtma soğutma ihtiyacını karşılamak amacıyla 4 borulu fan coil tesisatı kurulmuştur. Böylece her kat bağımsız olarak istenildiği zaman ısıtma, istenildiği zaman soğutma yapabilecektir. Tüm katlarda asma tavan tipi HSK marka %100 taze hava klima santralleri kullanılarak her katın bağımsız olarak istediği zaman taze hava ihtiyacı karşılanmıştır. Santraller her katta 4000m³/h şartlandırılmış taze havayı kişi başı 70m³/h (her katta yaklaşık 56 kişi olduğu kabulüne göre) verecek şekilde seçilmiştir

Ayrıca her katta bağımsız olarak kat egzost fanı, WC egzost fanı ve mutfak egzost fanları kullanılmıştır. Tüm egzost fanları ATC markadır. Isıtma sistemi ihtiyacını karşılamak için VIESSMANN marka yoğuşmalı kazanlar kullanılmıştır. Soğutma sistemi ihtiyacını karşılamak için Mc Quay marka chiller kullanılmıştır.

ENERJİ TEMİNİ VE YEDEK ENERJİ

Olive Plaza’da enerji temini Orta Gerilim sisteminden sağlanacaktır. Trafonun toplam gücü 1250 KVA olarak seçilmiştir. Bina içinde kullanılacak güç 1170 KVA olacaktır.

Şebeke elektriği kesilmesi durumunda jeneratörler devreye girerek, kesintisiz enerji devam edecektir. Binada 2 adet ÇUKUROVA Senkronize Jeneratör olacaktır. Jeneratörün kapasitesi 720 KVA Standby Güç, 654 KVA Prime Güç’tür. Jeneratörde PERKINS 2806A-E18TAG2 Dizel Motor, STAMFORD HC1544F Alternatör bulunmaktadır.

ASANSÖRLER

Binadaki tüm asansörler OTIS marka olup, 4 adet yolcu asansörü, 1 adet yük asansörü bulunmaktadır. Yolcu asansörlerinin her biri 2,5 m/sn hızda 13 kişi/1000 kg, yük asansörü 2,5 m/sn hızda 1250 kg kapasitelidir. V.I.P. asansörü ile otopark katlarından kart okutularak istenilen katlara lobi kontrol noktasından geçilmeden ulaşma imkanı bulunmaktadır.

GÜVENLİK

Binanın tüm yaya giriş ve çıkışlarında proximity kartlı turnike sistemi uygulaması ile kontrol sağlanmaktadır. Bina toplam 37 adet kameralı CCTV sistemi ile izlenmektedir. 7/24 bina güvenliği ISS firmasının uzman kadroları tarafından yapılmaktadır.

YANGIN ALGILAMA, İHBAR VE YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ

Binanın tüm teknik hacimlerinde ve diğer ortak alanlarda ısı ve duman dedektörleri ve yangın otomasyon sistemi olarak İngiliz Cooper markası kullanılmıştır. Algılama hataları, kopuklukları ve kısa devresi durumunda sistemin kesintisiz çalışmaya devam etmesi (loop) için izolatörlü saha ekipmanları ve class A tipi kablolama yapılmıştır.

Binada yangınla mücadele tesisatı kapsamında, sulu söndürme sistemi Sprinkler tesisatı, yangın dolabı tesisatı ve katlarda itfaiye bağlantı ağzı bırakılmıştır. Tüm katlardaki kiralık alanlara ait asma tavan içi (upright tip) sprinkler tesisatı tamamlanmış, asma tavan altı (pendent tip) sprinkler tesisatı alt yapısı hazırlanmıştır. Tüm sprinklerler UL listeli ve FM onaylıdır.

Her katta 30 m erişim mesafesine göre yerleştirilmiş FETAŞ Marka, Universal Serisi Yangın Dolapları bulunmaktadır. Binadaki yangın pompaları Amerikan yangın standartlarına uygun bsFAIRBANKS MORSE Marka, NFPA 20 ye uygun UL listeli ve FM onaylı pompalardır. Binada 1 adet 500 GPM – 210 PSI elektrikli ve 1 adet 500 GPM – 210 PSI dizel yangın pompası ile 1 adet 15 GPM – 220 PSI elektrikli jokey pompa kullanılacaktır. Tüm ısıtmasoğutma tesisatı ile sıhhi tesisatta kullanılan pompa ve hidroforlar GRUNDFOS marka seçilmiştir. Ayrıca binada genel arıtma ve yağmur suyu arıtma sistemleri mevcut olup tüm arıtma sistemi ekipmanlarında AQUAMATCH marka ürünler tercih edilmiştir.

TELEFON VE DATA SİSTEMİ

Türk Telekom telefon santrali kapasitesi 400 TLF olacaktır. Fiber Optik Data hattı ile internet erişimi sağlanmaktadır. Her kat için 20 TLF hatlık telefon kapasitesi hazır olarak teslim edilecektir. Aynı zamanda tüm katlar için Digitürk altyapısı hazırlanmıştır.